Planirano je da se novi Park prirode nalazi na površini od 17.159 hektara, na delovima opštine Šid i grada Sremska Mitrovica.

Glavna osobenost ovog područja, šume hrasta lužnjaka, gorostasnih stabala, na tromeđi Srbije, Hrvatske i Republike Srpske, najprostranije su i jedinstvene jugoistočnoj Evropi i Panonskoj niziji. Poslednji ostaci nizijskih prašuma, koje su u 18. veku u Posavini prekrivale preko 700.000 ha, obuhvaćeni su ovim predlogom zaštite. Sa Spačvansko – Bosutskim šumama u Hrvatskoj i međunarodnim vodotocima (Sava, Bosut, Studva) čine jedinstvenu i funkcionalnu celinu. Naselјa u njihovom okruženju nastala su i razvila se zahvalјujući saživotu sa plodnim, poplavom formiranim, žirorodnim šumama. I danas su to najvrednije šume u Vojvodini, a osim za proizvodnju drveta, koriste se i za lov, kao izvorište za javno snabdevanje vodom za piće, te u vrlo malom obimu za ribolov i turizam. Ovo je jedini prostor u Srbiji na kome je još uvek prisutna žiropaša – tradicionalni tov svinja hranom koju šuma sama proizvede, pri čemu se svinje tokom cele godine drže u samoj šumi.


„Područjem dominiraju prirodna staništa od ogromnog značaja za očuvanje na nacionalnom i međunarodnom nivou, sa brojnim i vrlo raznovrsnim živim svetom. Tu obitavaju populacije vrsta kojima su za razvoj potrebne baš stare, ekološki dragocene šume, ispresecane barama i vlažnim livadama. Pokrajinski zavod za zaštitu prirode evidentirao je, među brojnim vrstama, čak 156 strogo zaštićenih vrsta ptica, među kojima se po brojnosti ističu belovrata muharica, srednji detlić, crna roda i crna lunja – sve vrste koje isklјučivo žive u prastarim šumama", kaže Alen Kiš iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, koordinator predloga zaštite.

Upravlјanje jednim ovakvim, poplavnim područjem, zahteva poznavanje prirodnih procesa na kojima se oni temelјe. Poplavni talas koji je maja 2014. naneo veliku materijalnu štetu stanovnicima Jamene, prethodno prošavši kroz naselјa u Hrvatskoj i Republici Srpskoj, pokazao je da rizici od poplava u Posavini premašuju sadašnje mogućnosti hidrotehnički koncipirane odbrane. Nizijske šume su poznate po visokom kapacitetu za prihvat i filtriranje poplavnih voda, što se mnogim evropskim zemlјama koristi kao efikasno rešenje u upravlјanju poplavnim talasima. Nasuprot plavlјenju 2014. godine, u ovim šumama je tokom protekle tri decenije utvrđeno snižavanje podzemnih voda, praćeno sušenjem, florističkim i ekonomskim siromašenjem šuma.

Formiranjem zaštićenog područja, osim dugoročne zaštite staništa, vrsta i predela, otvara se i mogućnost za integralno planiranje. Planiran je i kontrolisani povratak vode u šumski kompleks, odvojen od Save nasipom, čime bi se povećali kapaciteti za obavlјanje delatnosti, kojima je zajednička osnova trajno očuvana priroda i obnovlјivost resursa.

Izvor: Pokrajinski zavod za zaštitu prirode


ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Pametne zgrade
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Stop krađi električne energije
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Štedljive sijalice

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije