Nastanak, izgradnja i razvoj banje Termal u Vrdniku posledica je pojave geotermalne vode u rudniku mrkog uglja još u XIX veku. Rudari su blagotvorna svojstva termalne vode osetili kvaseći noge u toploj vodi koja je ublažavala njihove reumatske tegobe. Termalna voda bila je osnov za otvaranje i kasniji savremeni razvoj banje koji je započeo izgradnjom kvalitetnih i funkcionalnih smeštajnih i lečilišnih kapaciteta.

Termalna voda u ovom banjskom lečilištu ima stalnu temperaturu od 32,8 stepeni celzijusa što je svrstava u red hipotermalnih voda sa širokim spektrom delovanja na ljudski organizam. U Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju Termal uspešno se leči širok spektar oboljenja kao što su reumatizam, degenerativne bolesti, vanzglobni reumatizam, kožne bolesti, posttraumatska stanja ekstremiteta, sportske povrede... Termal  očekuje u skorijoj budućnosti od nadležnih institucija odobrenje još jedne indikacije za lečenje. U pitanju je postoperativna rehabilitacija kardiovaskularnih bolesnika.


Osim u obuku kadrova, ova ustanova je poslednjih nekoliko godina uložila značajna sredstva u nabavku opreme, u izgradnju i rekonstrukciju objekata. U toku su radovi u terapijskom bloku Specijalne bolnice gde se ugrađuje lift, nakon čega se očekuje renoviranje sale za kinezi terapiju i nabavka nove opreme za nju.


Specijalna bolnica za rehabilitaciju Termal Vrdnik raspolaže sa 254 ležaja u sobama i apartmanima, poslovnim centrom pogodnim za organizovanje seminara i stručnih skupova, kao i sa dva restorana. Kapaciteti u banji su, bez obzira na godišnje doba, dobro popunjeni. Pored 5 postojećih bazena sa termalnom vodom, u neposrednoj blizini objekta nalaze se sportski tereni za mali fudbal, košarku i odbojku. Staze zdravlja imaju posebno važno mesto u planovima za unapredjenje banjske ponude a sa Nacionalnim parkom Fruska gora definisano je nekoliko ruta.



Ne treba zaboraviti da su u neposrednoj blizini Vrdnika smešteni brojni kulturno- istorijski spomenici, među kojima se svojom lepotom i vrednošću posebno ističe 16 fruškogorskih manastira. Vredi obići i arheološko nalazište Sirmijum, rimski izvor i vodovod Alma Monsa a organizovanjem izleta do raznih destinacija na Fruškoj gori, gostima se pruža mogućnost da uživaju u očuvanim prirodnim lepotama ovog nacionalnog parka.



ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Štedljive sijalice
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Pametne zgrade
  • Stop krađi električne energije
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije