Preko 75 odsto ovog područja čine peščarske i stepske livade i pašnjaci, na kojima je razvijeno ekstenzivno stočarstvo. Zahvaljujući njemu, kao i položaju, na mestu susreta Deliblatske peščare, Dunava i obronaka Karpata, ovo prirodno dobro naseljava jedinstvena flora i fauna. Najvažnije biljke su dvoštitasta šaš i močvarni maslačak, kojima je ovo jedino stanište u Srbiji.

Osobenost Nere čini i prisustvo riba karakterističnih za brdske reke a herpetofaunu ovog područja karakterišu stepski smuk i gušter. Dolina Nere je jedino poznato stanište žabe travnjače i poskoka u Vojvodini. Kao najvažniji predstavnici bogate i raznovrsne faune ptica grablјivica ističu se patulјasti orao, kliktaš, krstaš, stepski soko, zmijar i riđi mišar. U mrtvajama Karaša gnezdi se patka njorka, vrsta sa svetske Crvene liste. Peščarska staništa nastanjuju retke i ugrožene vrste glodara, tekunica i slepo kuče.

Priliku da se uvere u lepote ovog predela izuzetnih odlika  imali su i članovi  Udruženja eko novinara “Eko vest”u okviru seminara posvećenog zaštićenim prirodnim dobrima Vojvodine.


Tokom 9 godina, eko novinari su obišli 13 zaštićenih područja Vojvodine, upoznajući se sa prirodnim lepotama ali i učeći na koji način se zaštita sprovodi na terenu i sa kojim se problemima susreću upravljači tih zaštićenih područja.

Da bi se na području predela izuzetnih odlika “KARAŠ-NERA” zaista očuvala ovako vredna priroda, upravljač (javno preduzeće Direkcija za izgradnju opštine Bela Crkva) mora ubrzano da sprečava preoravanje travnih staništa i promenu načina korišćenja zemljišta, da se bori protiv neplanskih seča šuma pored Nere, kao i nekontrolisane ekploatacije šljunka i peska iz korita obe reke, da strogo kontroliše izgradnju objekata, sprečava unošenje alohtonih vrsta te, posebno, da sprečava nekontrolisano pretvaranje ovih površina u smetlišta.

Samo na taj način, jedinstveni dinski reljef ovog područja koji nema premca u Srbiji, može da bude očuvan i unapređen u korist prirode i lokalnih zajednica.


ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Štedljive sijalice
  • Pametne zgrade
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Stop krađi električne energije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije