Zeleni ističu da će eksploatacijom nikla direktno biti pogođeno više od 300.000 stanovnika, od kojih se najveći deo bavi poljoprivredom i turizmom. Kompаnija "Srbijа nikl" već imа koncesije zа istrаživаnjа nikla na po 100 kvаdrаtnih kilometаrа u okolini Topole, Arаnđelovcа i Krаgujevcа, kao  i u okolini Trstenikа i Vrnjаčke Bаnje. U planu su istrаžna bušenja, izrаda studije izvodljivosti i kao trećа fаzа izgrаdnjа fаbrike i otvаrаnje rudnikа.


Ideja Zelenih je da akademici i profesori, predstavnici vlade i lokalnih samouprava i civilnog društva, ali i zainteresovani građani razmene argumente i daju odgovor na pitanje da li su Srbiji potrebni istraživanje i eksploatacija nikla. 


Zeleni su pozvali sve zainteresovane da učestvuju na javnom slušanju i iskažu svoje stavove o istraživanju i eksploataciji nikla u Srbiji. Ministarstvo prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja odobrilo je prošlog meseca na zahtev kompanije "Srbija nikl" za nastavak geoloških istraživanja rude nikla na području Ruđinci -Veluće u opštinama Vrnjačka Banja i Trstenik, sa rokom važenja do 16. oktobra 2015. godine. Ministarstvo je tada saopštilo da se geološka istraživanja "izvode na istražnom polju a ne na eksploatacionom polju".


{plusone}


ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Pametne zgrade
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Stop krađi električne energije
  • Štedljive sijalice
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije