Sa Ministarstvom je dogovoreno sa opština Paraćin izdvoji potrebna sredstva, a Ministarstvo će kasnije refundirati troškove. Nekadašnje Ministarstvo životne sredine i ukinuti Republički fond za zaštitu životne sredine obavezali su se da daju 35 miliona dinara za projekte, izgradnju i opremanje reciklažnog centra, dok je učešće opštine skoro šest miliona dinara. Ugovor je potpisan jula 2011. godine, radovi su počeli avgusta prošle godine, a prekinuti su u oktobru. Do sada je završeno oko 70% radova na Reciklažnom centru.  Ovaj centar je jedan od 20-ak planiranih u Srbiji, ali većina njih još nije izgrađena.




U reciklažnom centru će se skladištiti papir, karton, stiropor, limenke, metal, staklo, baterije, akumulatori, gumeni i električni otpad koji može da se reciklira. Biće smešten u hali od oko 800 kvadrata u Industrijskoj zoni Zmič, a poslovaće u okviru javno-komunalnog preduzeća u Paraćinu. Kapacitet Centra biće dve tone otpada dnevno a u Paraćinu se godišnje prikupi 16.400 tona smeća.

{plusone}


ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Pametne zgrade
  • Stop krađi električne energije
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Štedljive sijalice
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije