„Životna sredina je često na margini u odnosu na ekonomske i socijalne aspekte, a u okviru životne sredine mnogi još više potcenjuju monitoring životne sredine. Međutim, bez adekvatnog monitoringa, mi ne znamo kakvo je stvarno stanje životne sredine, šta je potrebno da se popravi i koliko para da se uloži, ne samo da bi se unapredilo stanje životne sredine, nego i da bi se građanima omogućio normalan i zdrav život“, rekao je resorni pokrajinski sekretar dr Slobodan Puzović.


„Monitoring životne sredine je suštinski bitna tema za oblast životne sredine, i za ispunjavanje zahtevnih evropskih standarda u ovoj oblasti, ukoliko Srbija želi da postane članica Evropske unije“, rekao je dr Slobodan Puzović i dodao da je važno da se monitoring životne sredine radi u skladu sa odgovarajućim standardima, koji su, naročito na nivou Evropske unije, izuzetno visoki.

Resorni sekretar je dalje dodao da se monitoringom mogu baviti samo akreditovane kuće i stručnjaci sa odgovarajući dozvolama, te da jedino tako dobijeni podaci mogu da se stave u regionalnu, nacionalnu i međunarodnu mrežu baze podataka.


„Monitoring nije samo utvrđivanje stanja, to je u stalni posao, jer samo uz kontinuitet u praćenju parametara životne sredine u okviru ambijentalnog vazduha, vode, zemljišta, biološke raznovrsnosti možemo da sagledamo promene“, objasnio je dr Slobodan Puzović i dodao da je monitoring jeste praćenje promena početno definisanog stanja, te da je neophodan da bi se utvrdile crne ekološke tačke, odnosno žarišta koja treba da se poprave. „Monitoring je ključan proces da bismo mogli da sagledamo efekte onoga što radimo. Može da nam pomogne da u hodu neke ciljeve modifikujemo, da metode prilagodimo, i da sa što manje para i ljudstva dobijemo najbolje efekte u oblasti unapređenja životne sredine“, rekao je dr Slobodan Puzović.

On je dodao da monitoring zaštite životne sredine u Srbiji i AP Vojvodini treba da bude na znatno višem nivou od trenutnog.

„U oblasti životne sredine smo svi na istom zadatku, na svim nivoima. Zbog toga je veoma važno da ujedinimo stručne, materijalne i finansijske kapacitete, jer monitoring mora da se radi, mora da bude adekvatan i moramo da prikupimo dovoljno podataka, koji mogu da se iskoriste za izvlačenje odgovarajućih zaključaka“, rekao je dr Slobodan Puzović.

Na današnjem okruglom stolu, prof. dr Božo Dalmacija sa novosadskog Prirodno-matematičkog fakulteta, govorio je o monitoringu površinskih voda u AP Vojvodini, dok je rezultate monitoringa nepoljoprivrednog zemljišta u AP Vojvodini predstavio dr Miodrag Pergal.

Inače, uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, monitoring medijuma životne sredine i rizika na životnu sredinu, na teritoriji AP Vojvodine sprovodi se u kontinuitetu od 2002. godine, u saradnji sa brojnim naučnim i stručnim institucijama. Rezultati monitoringa integrisani su u planske i programske dokumente, kao i u brojne studije.


ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Stop krađi električne energije
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Pametne zgrade
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Štedljive sijalice
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije