Projekat izrade Strategije banjskog turizma, u okviru prekograničnog projekta “COOLING CUBES”, vredan je više od 100 hiljada evra, a podržala ga je Evropska unija.

Projekat realizuje Regionalna razvojna agencija Bačka u saradnji sa Univerzitetom u Segedinu.

U 50 kilometara širokoj zoni glavnih saobraćajnica, od Budimpešte do Beograda, nalazi se mnogo banja sa različitim mogućnostima. Nakon snažnog razvoja banja u Mađarskoj, koje su privukle značajan broj turista i bile pokretač razvoja u regionu, uočeno je da postoje problemi sa pratećim uslugama i dodatnim sadržajima kako bi se zaokružio turistički proizvod. Banje u Srbiji su manjeg kapaciteta, ali motivisane da unaprede usluge i izgrade svoj turistički potencijal vodeći se iskustvima banja u Mađarskoj.




Izrada integrisane strategije razvoja banja, zasnovana je na prekograničnoj saradnji između projektnih partnera. Planirana strategija će uključiti 30 banja, 17 u Mađarskoj i 13 u Srbiji, na ciljanom području koje privlače ukupno do 2,5 miliona posetilaca godišnje. Svaka od tih banja se nalazi u krugu od 45 kilometara od autoputa. Strategija će uskladiti vizije i akcione planove projektnih partnera, što će stvoriti zajednički program razvoja i definisati strukturu usluga za svaku banju. Umesto rivalstva, biće stvoreno partnerstvo između projektnih partnera, a samim tim i 30 istaknutih banja, koje će zajednički raditi na razvoju te grane turizma u prekograničnom području.

Za potrebe izrade strategije biće urađena odgovarajuća situaciona analiza, usklađivanje razvojnih koncepata banja, prenošenje iskustva kroz radionice, forume, konferencije i istraživanja. Regionalna razvojna agencija Bačka će u okviru aktivnosti na projektu izvršiti detaljnu reviziju banjskog lokaliteta u Bečeju. Rezultati revizije će biti uključeni u proces izrade regionalne strategije.



U izradi integralne strategije razvoja banja, osim Regionalne razvojne agencije Bačka, učestvuju i Agencija za razvoj opštine Temerin, opštine Morahalom i Ada, a nosilac projekta je Univerzitet u Segedinu. Sprovođenje projekta, „Cooling cubes- integrisana strategija razvoja banja koje su smeštene u okolini glavnih saobraćajnica u prekograničnom području Srbije i Mađarske ” trajaće 16 meseci. Sredstva, u vrednosti od 117.440 evra, obezbeđena su iz trećeg poziva prekogranične saradnje Mađarska-Srbija, a Evropska unija finansira 85 odsto vrednosti projekta.



ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Štedljive sijalice
  • Pametne zgrade
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Stop krađi električne energije
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije