Ekološko-edukativni film  "Koliko nam je zdrav grad?" posvećen je monitoringu životne sredine u Novom Sadu. Nastao je tokom prvih 5 meseci 2011. godine u realizaciji produkcijske kuće “Contrast Media”, uz podršku Gradske uprave za zaštitu životne sredine. U filmu su objedinjeni projekti praćenja važnih parametara kvaliteta vode, vazduha i zemljišta koje sprovode značajne institucije na teritoriji grada Novog Sada. U realizaciji projekta učestvovalo je 18 eminentnih stručnjaka sa novosadskih fakulteta i instituta a autori filma su Nela Tot i Saša Ljubojević.

U saradnji sa Gradskom upravom za zaštitu životne sredine, Institut za javno zdravlje Vojvodine dugi niz godina radi monitoring određenih pokazatelja životne sredine, i to: kvaliteta vazduha, površinskih voda sa 6 javnih kupališta u Novom Sadu, kao i dnevnog i noćnog nivoa komunalne buke.



Laboratorija za palinologiju, Departmana za biologiju i ekologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, redovno prati koncentracije aeropolena i informiše javnost o stanju i prognozi.  Saradnja sa Gradskom upravom za zaštitu životne sredine datira još od 2000.godine kada je uz pomoć Uprave kupljena neophodna oprema, i  po prvi put u Srbiji započet monitoring aeropolena.


Praćenje radioaktivnosti zemljišta na teritoriji Novog Sada vrši Laboratorija za ispitivanje radioaktivnosti uzoraka i doze jonizujućeg i nejonizujućeg zračenja, Departmana za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu.  Ispitivanjem se proverava količina radioaktivnosti koja iz zemljišta prelazi u same biljke i da li je hrana koju konzumiramo bezbedna. Takođe se vrše ispitivanja radioaktivnosti peska na gradskim plažama sa 5 mikrolokacija.


Departman za biologiju i ekologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u saradnji sa Gradskom upravom za zaštitu životne sredine Novog Sada vrši monitoring eko-mikrobiološkog kvaliteta podzemnih voda. Prva ispitivanja počela su  1999. godine na izvorištu Ratno ostrvo dok se od 2005. godine radi  kontinuirano praćenje kvaliteta vode sa sva tri gradska izvorišta.


U cilju kontrole kvaliteta poljoprivrednog zemljišta i proizvodnje zdravstveno bezbedne hrane na teritoriji grada Novog Sada, Gradska uprava zajedno sa Institutom za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu od 2003. godine  finansira monitoring svih promena u zemljištu, a posebno praćenje sadržaja opasnih i štetnih materija.



Departman za uređenje voda  Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, praćenje kvaliteta površinskih voda sprovodi u kontinuitetu od 2006. godine, a uzorkovanje se vrši jednom mesečno. Analizama je obuhvaćeno dvadesetak relevantnih parametara kvaliteta kao što su temperatura, pH, elektroprovodljivost, suspendovane materije, organski azot,  rastvoreni kiseonik.


Gradska Uprava za zaštitu životne sredine Novog Sada prepoznala je neophodnost redovnog praćenja intenziteta ultraljubičastog  zračenja  i sufinansira projekat  monitoringa koje vrši Departman za fiziku Prirodno matematičkog fakulteta u Novom Sadu, u saradnji sa Centrom za meteorologiju i modeliranje životne sredine.


Realizacija programa “Kreiranje baze podataka svih izvora nejonizujućeg zračenja od posebnog interesa u radio-frekvencijskom opsegu na teritoriji Grada Novog Sada“ započeta je 2010. godine na Katedri za telekomunikacije i obradu signala, Fakulteta tehničkih nauka, uz podršku Gradske uprave za zaštitu životne sredine.


Dokumentarni film  "Koliko nam je zdrav grad?" predstavlja izvor podataka o stanju životne sredine tokom 2010. godine  ali i ukazuje na  neophodnost praćenja svih parametara, načinima na koje se to postiže i što je najvažnije: pruža nam uvid u rezultate monitoringa.  Sami rezultati  su polazna tačka na osnovu koje možemo da unapredimo postojeće stanje, u cilju postizanja zdravije životne sredine  a samim tim i kvalitetnijeg  života.



{plusone}

ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Štedljive sijalice
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Pametne zgrade
  • Stop krađi električne energije
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije