Finansijsku podršku ovom programu pružili su Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj Savezne Republike Nemačke i Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ).


"Mislim da se Dunav danas jos uvek ne koristi dovoljno, trebalo bi ga koristiti za stvaranje prihoda od turizma. U beogradskoj luci ne vidimo puno brodova kruzera. Oni plove samo do Budimpešte. Trebalo bi ga koristiti i za transport robe jer je sa stanovišta životne sredine bolje koristiti rečni transport nego puteve"- izjavio je Hajnc Vilhem, ambasador Savezne Republike Nemačke u Republici Srbiji.


 


Dunav sa svojih 2800 km dužine, deset zemalja kroz koje protiče, prirodnim lepotama i nacionalnim parkovima, može mnogo da ponudi potencijalnim turistima.

Dunavski centar za kompetenciju predstavlja mrežu više od 70 turističkih aktera iz celog Dunavskog regiona,  koja poboljšava međunarodnu saradnju i promoviše turizam. Na osnovu poziva za podnošenje projekata koji je ovaj centar otvorio u martu 2014. godine, sledećih godinu dana, kroz sedam pobedničkih projekata  biće omogućeno bolje korišćenje potencijala biodiverziteta u turističkoj ponudi srednjeg i donjeg podunavlja.




Fokus programa „Turizam i biodiverzitet“ bio je na poboljšanju i stvaranju održivih eko-turističkih proizvoda. Pobednički projekti omogućiće  konkretne investicije kao što su nabavka opreme za turističke proizvode u oblasti aktivnog turizma. Jedan od projekata je „Otkrivanje Đerdapa u saglasju sa prirodom“, Nacionalnog parka Đerdap.




Udruženje Ivan Pacajkin iz Rumunije bavi se očuvanjem ugroženih vrsta riba ali i starih tradicionalnih vrednosti. 

"Pokušavamo da sačuvamo „lotku“ - tradicionalni ribarski brod, koju nažalost, ribari više ne koriste, jer danas više koriste motorne plastične brodove.  Jedan od simbola Delte Dunava nestaje. Mi pokušavamo da ovaj tradicionalni brod pretvorimo u turistički brod. A ribari su sigurno najbolji turistički vodiči koje možete da nađete u Delti Dunava" - izjavio je Teodor Frolu iz rumunskog udruženja „Ivan Patzaichin – Mila 23“.




Dunavski centar za kompetenciju pokrenuo je i  internet platformu, „ www.danube.travel “, koja je veliki izvor informacija i ideja za putovanja na Dunavu. Ova reka  koja je je kroz istoriju čovečanstva uglavnom predstavljala  granicu, danas je sigurno prirodni resurs koji umesto da razdvaja, svakako spaja ljude.



ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Pametne zgrade
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Stop krađi električne energije
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Štedljive sijalice

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije