U Evropi se godišnje baca 22 miliona tona hrane. U Srbiji se godišnje baci ili uništi 250 hiljada tona, što je previše u odnosu na broj siromašnih. Zato se priprema Zakon o viškovima hrane.

U fokusu međunarodnog obeležavanja ovog dana je uloga socijalne zaštite u iskorenjivanju gladi i siromaštva, sa cilјem da se pruži pomoć i podrška vladama zemalјa i partnerima za uvođenje i integrisanje programa socijalne zaštite u nacionalne strategije i politike razvoja. Programi socijalne zaštite doprinose povećanju prihoda, pobolјšanju statusa i povećanju kapaciteta siromašnih i ostalih ranjivih populacionih grupa, kao i unapređenju dostupnosti zdravstvene zaštite. Tokom poslednjih godina, oko 150 miliona lјudi u svetu prevazišlo je ekstremno siromaštvo zahvalјujući uspešnim socijalnim programima.

U Srbiji se Svetski dan hrane obeležava od 2001. godine, a tokom oktobra se sprovodi kampanja „Mesec pravilne ishrane“, u okviru koje se u saradnji sa predškolskim ustanovama, školama, lokalnom zajednicom, stručnim udruženjima organizuju predavanja, tribine, izložbe na temu pravilna ishrana. Jedna od najznačajnijih aktivnosti je nagradni konkurs za najbolјi likovni i literarni rad za decu predškolskih ustanova i učenike osnovih škola na temu „Pravilna ishrana – od njive do tanjira”.

Cilј aktivnosti kampanje “Oktobar – mesec pravilne ishrane“ je informisanje i sticanje znanja, formiranje ispravnih stavova i ponašanja u vezi sa zdravlјem i pravilnim navikama u ishrani najšire populacije, a posebno dece i mladih. U skladu sa tim, Gradski zavod za javno zdravlјe Beograd tradicionalno organizuje manifestaciju povodom obeležavanja ovog datuma iz Kalendara zdravlјa, u saradnji sa predškolskim ustanovama Beograda.


ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Štedljive sijalice
  • Stop krađi električne energije
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Pametne zgrade
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije