Na taj način, fabrikama agropeleta će biti obezbeđeno kontinuirano snabdevanje neophodnim sirovinama. Pokrajina je obezbedila 142 miliona dinara za izgradnju boksova za skladištenje biomase, dok je opština Apatin za tu namenu infrastrukturno opremila parcelu površine devet hektara.

„U energetskoj istoriji Srbije ovaj projekt će biti i te kako važan, zbog toga što mi nemamo veće količine nafte ili nekih drugih energenata,ali imamo našu naftu, i to je biomasa“, rekao je predsednik Pokrajinske vlade dr Bojan Pajtić obraćajući se medijima, na mestu gde će za nekoliko meseci biti izgrađeno ovo skladište.


Skladište u Prigrevici biće centar skladištenja agrobiomase za Zapadno-bački okrug, u kome se na oko 200 hiljada hektara obradivih površina proizvede oko milion tona poljoprivrednih ostataka. Planirano je da se oko jedna trećina poljoprivrednih ostataka prikupi i iskoristi za proizvodnju toplotne energije. Površina parcele u selu Prigrevica iznosi 35.744m2. Površina otvorenih boksova za skladištenje biomase biće 6.250 m2. Količina biomase koja će se moći skladištiti iznosi oko 37.500m3.

Svake godine na našim njivama nađe se 10 miliona tona različitih poljoprivrednih ostataka, a od toga se koristi manje od milion tona.

„Zbog toga smo do sada finansirali i dali podršku za izradu 20-tak pogona za agropelete. Međutim, sa otvaranjem mogućnosti, od aprila 2014. godine, da izvozimo agropelet kao energent i u Evropsku uniju, ovo može da postane i te kako važna izvozna grana, zbog toga što postoje ogromni potencijali biomase“, rekao je Pajtić i naglasio da će dobit imati i poljoprivrednici, oko 50 Prigrevčana koji će imati obezbeđen posao u namenskom javnom skladištu otpadne biomase, kao i da će tako biti stvoreni uslovi za otvaranje pogona za agropelete, koje mogu biti značajan izvozni proizvod. I, na kraju, ali jednako važno, korišćenjem biomase za dobijanje toplotne energije, koristimo domaće resurse i čuvamo našu životnu sredinu.

Predsednik Opštine Apatin dr Živorad Smiljanić je izjavio da se sa početkom izgradnje bioskladišta posle decenije pričanja o korišćenju biomase prelazi na realizaciju korišćenja ovog energenta, koji spada u obnovljive izvore energije i čija se eksloatacija u Evropi veoma podržava. Smiljanić je naveo da se nakon izgradnje skladišta, otvara mogućnost za izgradnju fabrike agropeleta, da postoji ponuda za energanu koja bi koristila toplu vodu, ali i planovi za korišćenje ovog energenta za 20-tak hektara staklenika, koji puno značili za razvitak ovog kraja.


ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Stop krađi električne energije
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Pametne zgrade
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Štedljive sijalice
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije