Projekat je finansiran sredstvima Pokrajinskog sekretarijata za eneregetiku i mineralne sirovine AP Vojvodine i uz partnersku podršku Društva Vodna agencija iz Podloga u Republici Sloveniji. Cilj projekta je bio podsticanje dece i učenika na promene ponašanja tokom upotrebe vode i to uvodjenjem direktnog nadzora potrošnje vode, čime se pokreće proces racionalizacije potrošnje vode u  vrtićima i školama opštine Bački Petrovac.

Voda je posebno značajan resurs neophodan u proizvodnji hrane ali i saobraćaju, svakodnevnom životu i veoma je važno na vreme skrenuti pažnju na neophodnost racionalne potrošnje. Veoma je važno rasvetljavanje efekta energetske efikasnosti racionalne potrošnje vode kao i smanjenja količine neprihvatljivih elemenata u vodi.  Nedostatak pijaće vode je problem sa kojim će se do 2030. godine suočiti polovina stanovništva na Zemlji.



Projekat je programski namenjen deci predškolskog i školskog uzrasta, nižih razreda osnovne škole. U cilju lakše komunikacije sa decom i predstavljanja projekta, dat je radni naziv „Svaka kap vode vredi, zato mora da se štedi“. Edukacijom dece stvaraju se odrasli ljude sa već formiranom svešću o vodi kao prirodnom dobru koje nije neiscrpno a strateški je značajno i neophodno za opstanak ljudske vrste ali i čitave planete. Edukovanjem dece se utiče i na njihovo neposredno okruženje te tako indirektno obrazuje takoreći čitava lokalna zajednica. Rano obrazovanje dece iz oblasti energetske efikasnosti i zaštite životne sredine je temelj obrazovanja za održivi razvoj.

Osnova praktičnog rada sa decom je merni uredjaj – merilček koji je nastao kompletno kao proizvod inovativno istraživačkog rada stručnjaka u Republici Sloveniji. U školama u R.Sloveniji  merilček kao didaktičko sredstvo koristi se skoro dve godine i  pomaže u procesu podizanja svesti dece o racionalnoj potrošnji vode jer  omogućava praćenje te potrošnje direktnim nadzorom iste i odlično je sredstvo za više predmeta u školi. Medjutim, na ovakav način, sa osmišljenim programom, projekat je prvi put izveden u Bačkom Petrovcu u Osnovnoj školi „Jan Čajak“ i predškolskoj ustanovi „Včileka“ u Bačkom Petrovcu i Gložanu. Program je već preveden na slovenački jezik i ponudjen kao paket edukacije školama u Republici Sloveniji. Prvih meseci ove godine realizovaće se u opštinama Vransko, Velenje i Braslovče.



Zaključno uporedjujući nulti podatak i srednju vrednost tri očitavanja tokom edukacije potrošnja vode je po uredjaju odnosno razredima i grupama koji su koristili vodu, količina potrošnje opala je od na nivou svih uredjaja za 21,3% kao srednja vrednost svih očitavanja na svih 14 uredjaja. Poredeći srednje vrednosti za sva očitavanja po svakom uredjaju ponaosob  procenat smanjenja potrošnje kreće se od 3,2% pa do 55% po uredjaju u odnosu na nulto očitavanje. Poenta je svakako bila i na činjenici da racionalnom potrošnjom nikako ne smemo smanjiti higijenske navike niti potrebe organizma za pijaćom vodom.


{plusone}


ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Štedljive sijalice
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Pametne zgrade
  • Stop krađi električne energije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije