WWF i TRAFFIC pozdravljaju donošenje “Londonske deklaracije” kao i prepoznavanje posledica koje kriminal u oblasti divljih vrsta biljaka i životinja ostavlja na socio-ekonomski razvoj, prirodu, ali i na vladavinu prava jer u njemu učestvuju organizovane kriminalne mreže koje svojim delanjem podstiču korupciju.



“Vlade koje su danas potpisale Londonsku deklaraciju poslale su snažnu poruku da je kriminal u oblasti divljih vrsta ozbiljan zločin i da mu se mora stati na put. Ilegalna trgovina razara vrste, u njoj i ljudi gube živote, a stabilnost društva biva narušena korupcijom. Ova kriza se ne dešava samo na nacionalnom ili regionalnom nivou, već i na globalnom i zahteva hitno imenovanje posebnog predstavnika Ujedinjenih nacija kako bi se ovaj problem rešio. Sada je na vladama da ispoštuju ono što su obećale i uspostave mehanizme kojima će se boriti protiv ove vrste kriminala”, smatra Heder Sol iz WWF-a u Velikoj Britaniji.


Neke od država učesnica konferencije su i one čije su populacije slonova naročito ugrožene krivolovom – Gabon, Kenija, Tanzanija i Demokratska Republika Kongo. Učestvovale su i zemlje koje predstavljaju i glavne tranzitne tačke slonovače koja se transportuje od Afrike do Azije – Togo, Filipini, Malezija i Kina kao glavno tržište ilegalne trgovine slonovačom. Slično tome, zemlje koje su pogođene ilegalnom trgovinom tigrovih delova tela, takođe su bile učesnice (Indonezija, Mianmar, Rusija, Kina), kao i one u kojima je prisutno krijumčarenje rogova nosoroga (Južna Afrika, Mozambik, Vijetnam).

 

Sastanku su se pridružili i predstavnici brojnih međuvladinih organizacija koje će igrati veliku ulogu u rešavanju ovog problema uključujući CITES (Konvencija o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje faune i flore), Interpol, Svetska carinska organizacija, agencije Ujedinjenih nacija, Afrička banka za razvoj, Globalni fond za životnu sredinu i Svetska banka. Neke od ovih organizacija raspolažu sredstvima uz pomoć kojih bi obaveze iz Deklaracije bile sprovedene.

“Londonska deklaracija je jasan poziv zemljama da odigraju svoju ulogu protiv mreža kriminala koje uništavaju jedinstvenu lepotu prirode i podrivaju kako nacionalnu, tako i međunarodnu bezbednost”, izjavio je Stiven Brod, izvršni direktor organizacije TRAFFIC.

“Ključ za pružanje podrške tim naporima je u zajedničkim akcijama koje su usmerene na krajnjeg potrošača u lancu snadbevanja. U tom smislu je smanjenje potražnje za ovim proizvodima suštinski deo tog procesa”, dodao je Brod.


{plusone}

ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Štedljive sijalice
  • Stop krađi električne energije
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Pametne zgrade
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije