Još 1914. godine izvršena je prva stručna analiza termalne vode pronađene u selu Prigrevica pored Apatina. Analiza je obavljena u Budimpešti a dobijeni nalazi potvrdili su njenu lekovitost, te se 1929. godine u Prigrevici osniva prva, mala banja. Bio je to začetak zdravstvenog turizma u ovom kraju, koji je značajno unapređen izgradnjom modernog banjskog rekreativnog centra - Banje Junaković.
Od 5 postojećih bušotina termalne vode, banja trenutno koristi jednu. Temperatura vode dostiže 52 stepena a sama voda, izuzetnog je kvaliteta. S obzirom da termalna voda dolazi iz dubina od nekoliko stotina metara gde je njena temperatura visoka, pri samoj površini otapa različite minerale i njihove soli, te lekovito deluje na čitav niz oboljenja. Danas, balneoterapija podrazumeva kupanje i vežbanje u termalnoj vodi, hidromasaže, obloge i pakovanja tela mineralnim blatom, kao i inhalacije.
Osim u terapijske svrhe, termalna vode služi i za zagrevanje prostorija, donoseći na taj način značajne uštede. Banja raspolaže sa 270 ležajeva, velikim restoranom nacionalne kuhinje za 450 osoba, i sa 2 sale za organizovanje seminara i sastanaka.
Banja Junaković smeštena je na obodu istoimene Park šume. Kroz šumu vodi Staza zdravlja a biciklističkim stazama, banja je povezana sa obližnjim Apatinom i Prigrevicom. Takođe, postoji mogućnost iznajmljivanja bicikala, za sve one koje vole ovaj vid rekreacije. Područje šume Junaković stavljeno je pod zaštitu 1983. godine. Predstavlja očuvani kompleks hrastovih i bagremovih stabala koje obezbeđuju zaštitu termalnih izvorišta banjskog kompleksa. Ističe se zbog očuvanih starih stabala hrasta lužnjaka a šuma je utočište mnogih vrsta životinja.
Osim šetnje u prirodi, gostima se nude i drugi vidovi rekreacije: 4 teniska terena i moderna osmostazna kuglana, napravljena po standardima Svetske kuglaške federacije. Ponuda ovog banjsko rekreativnog centra biće unapređena završetkom modernog Spa i Welness centra koji se gradi primenom najmodernih tehnologija. Ovaj objekat imaće sve odlike tkz. „pametne kuće“ koja podrazumeva projektovanje u skladu sa prirodom, energetsku efikasnost, ali pre svega ispravan izbor energije koju koristi.
Banja Junaković je jedan od nosilaca turizma u opštini Apatin. Turistička privlačnost celog ovog kraja su poznata lovišta, staništa čuvenog podunavskog jelena i vrlo bogate ribolovne vode na Dunavu i njegovim rukavcima. Takođe, poznata je apatinska kulinarska tradicija, kao i manifestacija "Apatinske ribarske večeri". Opština Apatin je poslednjih godina izgradila jednu od najlepših marina na Dunavu.
Očuvana priroda koja okružuje Banju Junakovic, prostrani park s cvetnim alejama i skulpturama, urađenim u drvetu, metalu i kamenu, sportski tereni, kompleks bazena sa mineralnom toplom vodom, blizina Dunava i lovišta, čine ovu banju, sasvim sigurno, osim za lečenje, pogodnom i za boravak i odmor zdravih gostiju, za rekreaciju, pripremu sportista, za lovce i ribolovce.
{plusone}