Ispitivanje kvaliteta izvorišta i zdravstvene ispravnosti vode u vodovodnim objektima i mreži osnovne su mere za dobijanje kvalitetne vode i sprečavanje nastanka zaraznih bolesti. Kvalitet vode u vodovodnom sistemu se prati i ispituje uzorkovanjem i laboratorijskim ispitivanjem mikrobioloških, bioloških i fizičko-hemijskih parametara.

laboratorija 1

Prema pravilniku o higijenskoj ispravnosti vode za piće, za grad veličine Novog Sada vrši se uzorkovanje sa 16 reprezentativnih tačaka u vodovodnoj distributivnoj mreži. Ovakva ispitivanja, laboratorija radi 6 puta nedeljno.

Za merenje koncentracije prirodnih i veštačkih radionuklida u vodi, angažovana je Laboratorija za nuklearnu fiziku Prirodno -matematičkog fakulteta u Novom Sadu.

S obzirom da je Laboratorija JKP „Vodovod i kanalizacija“ Novi Sad, internog tipa, za kontrolu nad njenim radom ovlašćena je laboratorija Instituta za javno zdravlje Vojvodine, koja kontroliše kvalitet vode u skladu sa pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće.

laboratorija 1

Prvi preduslov za postizanje ali i održanje higijenske ispravnosti vode jeste stabilnost kvaliteta sirove vode na samom izvorištu. Drugi preduslov je postojanje laboratorije koja svakodnevno vrši kontrolu i omogućava Službi za preradu i distribuciju vode konstantan i dobar uvid u stanje vode u celom sistemu, od izvorišta do potrošača. Samo na taj način možemo biti sigurni da će u našim slavinama poteći kvalitetna i zdravstveno ispravna voda za piće.

laboratorija 1

 

 

ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Stop krađi električne energije
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Pametne zgrade
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Štedljive sijalice
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije