Letnji period, koji sa sobom donosi i visoke temperature, utiče na vodosnabdevanje. Za ovakve prilike gradski vodovodi se pripremaju, a u novosadskom Javno-komunalnom preduzeću „Vodovod i kanalizacija“ objašnjavaju da se potrošnja u letnjim uslovima povećava u određenoj meri.

potrosnja1

Potrošnja vode se, u Novom Sadu, u proteklih nekoliko godina, smanjila na godišnjem nivou za više od 10 odsto, zbog pojačane štednje jednog od najvažnijih prirodnih resursa i brojnih apela da se voda ne troši prekomerno, koji su u velikoj meri urodili plodom. To pokazuju i redovna istraživanja javnog mnjenja, koja se periodično organizuju u Novom Sadu, ističu u „Vodovodu“. Međutim, velika pretnja za sistem vodosnabdevanja su sve učestalije krađe vode sa hidrantske mreže.

potrosnja1

Bez obzira na sve pomenuto, distribucija sveže pijaće vode do svih stanovnika najvećeg grada u Vojvodini nije ugrožena, ali apeli na one koji su nesavesni će se nastaviti, jer je očuvanje vodnih resursa veliki prioritet za budućnost.

 

 

ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Stop krađi električne energije
  • Pametne zgrade
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Štedljive sijalice
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije