Specijalni rezervat prirode „Ludaško jezero“ nalazi se na severu Vojvodine i obuhvata jezero i obalu uz naselja Ludaš, Hajdukovo i Nosa.

Lepota pejsaža jezera sa visokim tršćacima je posebna vrednost ovog Rezervata.

„Ludaško jezero” je kompleks vlažnih staništa koji sadrži otvorene vodene površine, stepske, slatinske i vlažne livade, kao i tršćake. Stepsko jezero Ludaš, veličine 328 hektara, jedinstveno je u Srbiji po svom plitkom koritu, a povezanost sa okolnim stajaćim vodama preko kanala i rečice Kireš dovodi Ludaško jezero u položaj centralnog staništa velike biološke raznovrsnosti. Ovaj rezervat prirode zaštićen je 1994. godine u sadašnjem obliku i pripada I kategoriji zaštite, kao prirodno dobro od izuzetnog značaja. Ludaško jezero je 1977. godine uvedeno na spisak Ramsarskih područja.



Već u prošlom veku Ludaško jezero bilo je poznato po bogatoj fauni ptica. Važan faktor brojnosti ptičijih vrsta je prisustvo različitih tipova staništa. Mozaik poplavnih livada, šumaraka i stepskih staništa čini sa jezerom nedeljivu celinu, značajnu za život brojnih vrsta ptica.

Ludaško jezero značajno je gnezdilište ptica vodenih staništa, koje su veoma ugrožene usled sve raširenije pojave nestajanja i degradacije adekvatnih gnezdilišta. Prisutno je 40 vrsta gnezdarica od kojih su mnoge retke i ugrožene vrste kao što su plavokljuna patka, ševarski cvrčić, brkata senica, a tu su i mnoge grabljivice.



Danas je Ludaško jezero važan lokalitet za odmor i ishranu na istočnom migracionom putu ptica. Tokom perioda seobe i zimovanja, ornitofauna na Ludaškom jezeru je veoma brojna i raznovrsna. Praćenje migracije ptica se redovno vrši, a organizuje ga udruženje ljubitelja prirode "Riparia".

Ludaško jezero je mesto gde se prvi put u našoj zemlji počelo sa prstenovanjem ptica, još 1985. godine. Ptice se hvataju specijalnim ornitološkim mrežama, a u terenski dnevnik se beleži vrsta ptica i razni biometrijski podaci kao što su dužina krila, repa, kljuna.



Kada su u pitanju staništa ovog tipa, ljudski uticaj je najčešće ugrožavajući, pa je jasna neophodnost edukacije dece od najranijeg uzrasta, u cilju zaštite prirode. Veliki broj dece rado upoznaje ovaj rezervat i učestvuje u aktivnostima vezanim za monitoring ptica.

Pored ptičjeg sveta ovde je prisutno 13 vrsta vodozemaca i 9 vrsta gmizavaca. U jezeru se nalazi 19 autohtonih i alohtonih vrsta riba. Među retkosti područja ubrajaju se i druge životinje, kao što su lasica, krtica, hermelin.

U skladu sa geografskim položajem ovog područja, velika je raznovrsnost vegetacije sa čitavim nizom zajednica. Prirodne retkosti su veliki kaćun, švarcenbergova bokvica, panonski zvezdan, a prisutne su i retke vrste biljaka kao što su morski trozubac i kozinac koje se navode u Crvenoj knjizi Srbije.

Javno preduzeće „Palić-Ludaš“ je upravljač Specijalnog rezervata prirode „Ludaško jezero“, a pored njega vodi računa o još tri zaštićena područja: Specijalnom rezervatu prirode „Selevenjske pustare“, Predelu izuzetnih odlika „Subotička peščara“ i Parku prirode „Palić“.



Radi očuvanja postojećih prirodnih vrednosti i opstanka različitih tipova staništa, neophodno je uvesti mere aktivne zaštite.
Novoizgrađeni Vizitorski centar Ludaš pruža sve informacije i nudi razne mogućnosti posete ovom Rezervatu. Tokom leta se na Ludaškom jezeru tradicionalno održava eko-kamp, ustanovljen još 1987. godine. Paralelno sa raznim prirodnjačkim ali i etnološkim istraživanjima zadatak kampa je i obrazovanje u prirodi.
Okolina jezera naseljavana je još u kameno doba, o čemu svedoče arheološka nalazišta na istočnoj obali kod Nose. Oko jezera postoje stari salaši sa očuvanom tradicionalnom gradnjom, trščanim krovovima, pomoćnim zgradama od pletera i blata a u blizini su vinogradi, voćnjaci, stari vinski podrumi. Sve ovo predstavlja dobar potencijal za razvoj eko i etno turizma a i pravi razlog za posetu Specijalnom rezervatu prirode „Ludaško jezero“.








ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Stop krađi električne energije
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Štedljive sijalice
  • Pametne zgrade
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije