Deliblatska peščara nalazi se u južnom banatu između Dunava i zapadnih padina Karpata. Dugačka je oko 35 km, široka oko 11 i prostire se u pravcu jugoistok-severozapad. U granicama Specijalnog rezervata prirode Deliblatska peščara nalaze se 2 stroga rezervata, 16 rezervata genetskog fonda i 6 spomenika prirode.



Po svom postanku, Deliblatska pešcara predstavlja jedinstven fenomen u Evropi, pa je svojevremeno nazvana Evropska Sahara.
Deliblatska peščara je geomorfološka formacija nastala dejstvom vetrova i procesima površinskog spiranja. Pripada retkom prirodnom fenomenu, sa moćnim naslagama peska i izraženim dinskim reljefom. Nevezani pesak je nekada bio izuzetan problem, jer se pod dejstvom košave razvejavao širokim prostorima Panonske nizije.



Strategijom vezivanja pokretnog peska radi zaustavljanja i sprečavanja daljeg širenja erozije, načinjen je prvi korak: zabranjena je seča drveća i ispaša stoke. Sledeće je bio podizanje zaštitnih pojaseva u graničnim delovima peščare. Određene su vrste za pošumljavanje: beli bor, breza, jablan, bela i crna topola, a pošumljavanja bagremom koje je započeto još 1853. godine, pokazalo je svoju efikasnost i primenu do današnjih dana.

U Specijalnom rezervatu prirode Deliblatska peščara nalazi se preko 200 vrsta ptica. Pašnjačke površine su pune tekunica, koje predstavljaju osnov ishrane ptica grabljivica i ovde se mogu naći u velikom broju. Zastupljene su vrste: banatski soko, orao krstaš i orao kliktaš.

U ovom zaštićenom prirodnom dobru nalazi se deo reke Dunav sa svojim ritovima. Vode bogate ribom i mrestilišta značajno su stecište i masovno zimovalište ptica vodenih staništa, zbog čega je Deliblatska peščara 1989. godine proglašena za međunarodno značajno stanište ptica tj. IBA područje .



Deliblatska peščara je stanište velikog broja životinja. Među retkostima faune ističu se vrste sa stepskih staništa: pustinjski mravi, stepski skočimiš, tekunica, slepo kuče, stepski tvor i druge. Ovaj rezervat prirode poznat je po plemenitoj divljači: jelenu i srni, ali i po tome što peščaru već vekovima naseljava vuk.



Upravljač Rezervata je JP “Vojvodinašume” koje je, inače, najveći staralac prirodnih dobara u Vojvodini. Kroz desetogodišnje planove, po uslovima koje donosi Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, sprovodi se zaštita i ovog prirodnog dobra.

Nedavno otvoren multifunkcionalni Edukativni centar „Čardak“ udaljen je 4 km od sela Deliblato. Njegova namena je da kroz prezentaciju specijalnog rezervata prirode „ Deliblatska peščara“ i organizovanu edukaciju o principima održivog gazdovanja, nadzora i upravljanja, poveća svest korisnika područja u cilju neophodosti zaštite prirode.



Edukativni centar „Čardak“omogućava boravak u prirodi prvenstveno đacima, studentima i stručnjacima bioloških nauka. Okružen je obeleženim stazama, koje su opremljene informativnim tablama, odmorištima i osmatračnicama. marta edukativni centar Impozantna veličina Deliblatske peščare, njena lepota i stalno smenjivanje boja cveća i lišća, čine ovaj dinski reljef izuzetno privlačnim. Prirodne karakteristike i jedinstvenost ovog kraja čine Deliblatsku peščaru pogodnom za lov, rekreaciju, ribolov, nautički turizam, a pre svega ekološki turizam. Otvaranjem novog centra, ponuda je značajno upotpunjena a svi posetioci i ljubitelji prirode su dobrodošli.





ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Stop krađi električne energije
  • Štedljive sijalice
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Pametne zgrade
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije