Iako svako prirodno dobro nosi svoju posebnost, nijedno nije tako specifično kao Specijalni rezervat prirode „Pašnjaci velike droplje“. Jedna od najvećih ptica Evrope, velika droplja, smestila se na najočuvanijem i najvećem stepskom području Srbije, na severu Banata, u blizini mesta Mokrin.

Pašnjaci velike droplje predstavljaju specijalni prirodni rezervat, koji je predstavljen mozaikom stepskih, slatinskih, livadskih, močvarnih i oraničnih ekosistema, sa retkim biljnim i životinjskim vrstama, među kojima se svakako svojom atraktivnošću ističe velika droplja. Ovo područje je jedino stanište ove ptice u Srbiji i jedno od retkih staništa iste u Evropi i svetu.



Droplja je uvrštena na svetsku Crvenu Listu ugroženih vrsta kojima preti izumiranje i kao takva, zakonom je zaštićena kao prirodna retkost. Smatra se da je početkom 20. veka u Vojvodini živelo preko 1.000 velikih droplji, ali je već sredinom 20. veka brojnost spala na svega nekoliko desetina jedinki. Najveća populacija droplji danas se nalazi u Mađarskoj. Kod nas, broj droplji sve više opada.

Velika droplja je jedna od najkrupnijih ptica naše faune: impozantan mužjak može da dostigne dužinu do 100 cm, težinu do 16 kilograma a raspon krila doseže čak 2 i po metra. Borbu za opstanak ove veličanstvene ptice preuzelo je na sebe Lovačko udruženje „Perjanica“ iz Mokrina, čiji lovočuvari obilaze, čuvaju gnezda i vode računa o broju i stanju ptica.



Na nestajanje velike droplje uticaj čoveka je, na žalost, oduvek bio presudan, ali pokazalo se u praksi da antropogeni uticaji nisu uvek loši. Zamiranjem tradicionalnog pašarenja i napuštanjem obližnjih salaša došlo je do velikih promena. Jedan od značajnih izazova u upravljanju populacijom velike droplje je kontrola predatora. Prirodni neprijatelji legla droplje su grabljivice, među kojima su najznačajnije lisica, siva vrana, jazavac.

U rezervatu prirode "Pašnjaci velike droplje" tokom decembra prošle godine otvoren je vizitorski centar. Osim osmatračnice koja pomože čuvarima rezervata u poslu očuvanja droplje, vizitorski centar je mesto gde turisti mogu da se upoznaju sa očuvanim prirodnim vrednostima. Do vizitorskog centra stiže se edukativnom stazom.



Edukativna staza dužine 2 km namenjena je turistima, posetiocima koji žele nešto više da vide i nauče. Različiti tipovi tla uslovili su postojanje interesantnog kompleksa biljnih zajednica. Tu su hajdučka trava i slatinski vijuk,lepljivi pucavac, žalfija, različak, grahorica i crveni čkalj. Prisutne su ptice pevačice kao što su stepska treptaljka i obična travarka. Obe vrste su zaštićene zakonom kao prirodne retkosti.

Osim zaštite ovog područja, važan segment u aktivnostima Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, jeste promocija ovog prirodnog dobra u javnosti. Ulaže se puno napora: u lokalnim zajednicama promoviše se zaštita rezervata, postavljeni su bilbordi na prilaznim putevima a pozivaju se i škole koje gravitiraju ka ovom području da dovedu decu da se upoznaju sa prirodnim vrednostima.



Važan partner u očuvanju rezervata je Pokrajinski zavod za zaštitu prirode koji propisuje sve mere zaštite. U saradnji sa pokrajinskim organima, lokalnim zajednicama, lovačkim udruženjima planira se osnivanje preduzeća koje će upravljati ovim zaštićenim prostorom. To će omogućiti dalju promociju prirodne baštine ali i unapređenje zaštite krajnje oseljive vrste, velike droplje, bez koje ne bi postojalo bogatstvo biodiverziteta ovog izuzetnog područja.

{plusone}





ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Stop krađi električne energije
  • Štedljive sijalice
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Pametne zgrade
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije