Specijalni rezervat prirode "Selevenjske pustare" nalazi se na severu Vojvodine uz samu državnu granicu sa Mađarskom. Prostire se između mesta Bački Vinogradi i Horgoš, na teritoriji opština Kanjiža i Subotica. "Selevenjske pustare" stavljene su pod zaštitu kao posebna prirodna vrednost koju čini visoka raznolikost staništa ravničarskog tipa predela.

Ovi predeli ističu se svojim florističkim vrednostima. Za neke biljne vrste rezervat je jedino stanište u našoj zemlji ili je jedno od malobrojnih postojećih nalazišta: 22 vrste su zaštićene zakonom a 14 se smatraju ugroženim po međunarodnim merilima.



Selevenjske pustare se sastoje iz 10 delova, „ostrvskih“ celina okruženih poljoprivrednim površinama, njivama i voćnjacima. Od životinjskih vrsta u ovom rezervatu prirode prisutne su vrste od međunarodnog značaja, među kojima su barska žaba, peščarski gušter, slepi miševi, kao i neke retke ptice gnezdarice.

Jednu od značajnih prirodnih vrednosti rezervata “Selevenjske pustare” prestavlja ptica modrovrana. U Vojvodini se modrovrana gnezdila na veoma malom broju lokacija i njihov broj se, pre preduzimanja mera aktivne zaštite, smanjio na svega 20 parova. Danas je situacija drugačija.

Najveći deo prirodnog dobra predstavljaju otvorena travnata staništa peščarskog, stepskog ili slatinskog tipa. Selevenjska šuma, jedini je deo rezervata pokriven šumskim rastinjem, koji je nastao sadnjom radi obogaćivanja tadašnjeg lovišta grofa Karasa.



Zasađene su vrste koje nisu deo prirodnog staništa, kao što su trenutno veoma rasprostranjen koprivić, i crni borovi, koji su ovde našli i novu primenu. Iako mala po površini, ova šuma pruža utočište sitnim životinjama, među kojima su istraživači pronašli brojne ugrožene vrste. Ovde žive retki insekti –leptiri i trčuljci, kao i u evropskim razmerama vredni primerci pojedinih vrsta gmizavaca i vodozemaca-barska žaba i peščarski gušter. Riđi šumski mrav gradi svoje mravinjake na rubu šume.

Rezervat „Selevenjske pustare” predstavlja prirodno dobro od republičkog značaja. Staralac rezervata je Javno preduzeće „Palić‐Ludaš“ koje vodi računa i o ostalim zaštićenim prirodnim dobrima na području Subotice: Specijalnom rezervatu prirode „Ludaško jezero”, „Subotičkoj peščari” i Parku prirode „Palić”.



Prirodno dobro nalazi se usred područja intenzivne poljoprivrede pa su procesi degradacije prisutni na svim jedinicama. Podizanja zasada voćnjaka i vinograda, problemi oko ispaše, izuzetna fragmentisanost područja, narušeni vodni režim, prestavljaju samo neke od probleme sa kojima se suočava upravljač rezervata. Aktivne mere zaštite su neophodne i dugoročne.

Izuzetno šarolik biodiverzitet vlažnih, peščarskih, slatinskih, stepskih livada ali i šume, predstavlja pravi primer bogatstva jednog prirodnog dobra. Iako nije velik po površini, Specijalni rezervat prirode “Selevenjske pustare”, sve to ima, te je za prave ljubitelje prirode šetnja edukativnim stazama u pratnji vodiča, pravo mesto za odmor i sticanje novih saznanja o očuvanju naših prirodnih vrednosti i života u skladu sa prirodom.



{plusone}





ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Štedljive sijalice
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Stop krađi električne energije
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Pametne zgrade
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije