Specijalni rezervat prirode Zasavica nalazi se na području južne Vojvodine, odnosno severne Mačve, istočno od reke Drine i južno od reke Save, na teritoriji opština Sremska Mitrovica i Bogatić. Ukupna površina rezervata iznosi 1825 hektara, od čega je 675 hektara u prvoj kategoriji zaštite. Osnovu rezervata čine vodena površina kanala Jovača i Prekopac, kanalisan i prirodni tok potoka Batar, kao i sama rečica Zasavica.

Prostorom dominira rečni biotop, koga čini rečica Zasavica u dužini od 33 km. U ekološkom nizu smenjuju se vodeni i močvarni ekosistemi, sa fragmentima poplavnih livada i šuma koji su omogućili opstanak brojnom i raznovrsnom biljnom i životinjskom svetu.



Zasavica i njeno priobalje stavljeno je pod zaštitu države kao prirodno dobro I kategorije od izuzetnog značaja. Na UNESCO listi međunarodno značajnih vlažnih staništa zaštićenih po Ramsarskoj konvenciji našla se i Zasavica, dok je od 2001. godine ovo prirodno dobro postalo član Europark Federacije. Specijalni rezervat prirode Zasavica je važno IBA područje sa preko 180 vrsta ptica.

Specifične hidrološke i hidrobiološke karakteristike Zasavice uslovljavaju da je ovaj vodeni ekosistem naseljen mnogobrojnim beskičmenjacima, koji su dobri bioindikatori kvaliteta vode. Od kičmenjaka ovaj vodotok naseljava 20 vrsta riba, od kojih je mrguda najznačajniji stanovnik, koji se nalazi na Evropskoj crvenoj listi globalno ugroženih biljnih i životinjskih vrsta. Među mnogobrojnim insektima, njih 15 je zaštićeno kao prirodna retkost. Na ovom području do sada je zabeležen veliki broj biljnih vrsta.



Dosadašnja istraživanja pokazuju prisustvo tridesetak vrsta sisara, naročito onih koji su svojim načinom života vezani za vodena staništa, kao što su vidra i divlja mačka. Zasavicu naseljavaju i bizamski pacov, sivi puh, mnoge vrste slepih miševa a od skoro u rezervatu se ponovo nalazi i dabar.

U okviru programa očuvanja autohtonih rasa stoke, 1998. godine na otvorenom pašnjaku Valjevac započet je uzgoj goveda Podolske rase. Takođe, ovde se uspešno uzgaja i mangulica - vrsta svinje koja se mogla videti na pašnjacima Zasavice još u XVIII veku.



Pre dvadesetak godina Zasavica je dovedena na rub nestajanja zbog nebrige ljudi: bila je isušivana, korišćena kao poljoprivredno zemljište, čak pokrivena smećem. Sredinom devedesetih godina pokrenut je program valorizacije prirodnih vrednosti nakon kojeg je Zasavica ubrzo stavljena pod zaštitu. Zahvaljujući predanom radu upravljača Pokreta gorana - Sremska Mitrovica, ovo prirodno dobro danas je zaštićeno i značajno unapređeno.

Zbog svog biodiverziteta, prisustva reliktnih, endemičnih i retkih vrsta i njihovih životnih zajednica, Zasavica predstavlja područje pogodno za naučna i stručna istraživanja.



Živopisna smena šuma, vlažnih livada, širokih obala i same vode, bogatstvo biljnih i životinjskih vrsta, pruža posetiocima tokom cele godine privlačne turističke sadržaje. Sa vizitorskog centra pruža se pogled ka najlepšem delu toka reke Zasavice kao i pašnjaku Valjevac. Sportskim ribolovcima je na posebno uređenim lokacijama omogućen ulov ribe a zaljubljenicima u vodu vožnja brodom ili čamcima ostaće u neponovljivom sećanju.




{plusone}




ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Pametne zgrade
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Stop krađi električne energije
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Štedljive sijalice
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije