Specijalni rezervat prirode "Stari Begej - Carska bara" nalazi se u međurečju Tise i Begeja, udaljen 15 kilometara jugozapadno od Zrenjanina i pripada naseljima Stajićevo, Perlez i Belo Blato.
Ovo zaštićeno prirodno dobro ima oblik latiničnog slova "S" i predstavlja mrtvaju reke Begej koja je nastala u periodu holocena. Regulacijom toka reke Begej, oblikuje se nekoliko bara čime ovo područje dobija svoj izmenjeni oblik. Specijalni rezervat prirode "Stari Begej - Carska bara" sastoji se od četiri osnovna segmenta: korita Starog Begeja, bare Tiganjice, Perleske bare i najveće, Carske bare. U okviru rezervata prisutan je trostepeni režim zaštite.

Južni deo Carske bare, poznat pod imenom mala Carska bara ili Vojtina mlaka, još 1955. godine dobija status zaštićenog prirodnog dobra. 1994. godine, usled nove kategorizacije koja je izvršena, celo područje dobija status Specijalnog rezervata prirode pod imenom "Stari Begej - Carska bara". Rezervat predstavlja i Ramsarsko područje tj. 1996. godine uvršteno je na spisak močvara od međunarodnog značaja.



Celokupan prostor rezervata deo je IBA područja, odnosno značajnog područja za ptice Evrope. Ornitološku vrednost zaštićenog područja čini bogatstvo od 250 vrsta ptica u koje se ubrajaju i ugrožene vrste, čak i sa Evropske Crvene liste, kao što su mala guska i plavokljuna patka. Prirodni resursi hrane određuju populaciju živog sveta, pa tako i ptica. Blizina velikog šaranskog ribnjaka Ečka, jednog od najvećeg u Evropi, predstavlja hranidbenu bazu za desetine hiljade ptica koje stalno ili povremeno dolaze.

Usled izuzetno raznovrsnih stanišnih uslova, na području rezervata do sada je zabeležen veliki broj biljnih vrsta. One su prisutne u okviru osetljivih ekosistema vodenih, močvarnih, slatinskih, stepskih, livadskih i poplavnih šumskih staništa. Rezervat karakteriše desetak vrsta koje se nalaze na listi prirodnih retkosti kao što su beli i žuti lokvanj, gorocvet, iđirot, vodeni orašak.

Za bogatstvom sveta flore ne zaostaje ni fauna, pa se u ovom rezervatu mogu pronaći i divlja svinja, srna, lisica, zec, bizamski pacov , tvor, tekunica, lasica, barska kornjača, belouška, zelena žaba, šareni daždevnjak. U vodama Starog Begeja i Carske bare živi veliki broj riba.



Specijalni rezervat prirode "Stari Begej - Carska bara" je nezaobilazna stanica ljubitelja netaknute prirode. Ovo područje raspolaže turističkim vrednostima, jer njegovi prirodni resursi omogućavaju različite aktivnosti: ekološki turizam, ribolov i aktivnu rekreaciju u prirodi.

Pokrajinski zavod za zaštitu prirode izradio je predlog Uredbe o zaštiti i studiji zaštite Specijalnog rezervata prirode "Carska bara". Javna prezentacija i rasprava održane su sa ciljem sagledavanja novih proširenih granica i režima zaštite, kao i boljih mogućnosti održivog razvoja samog rezervata.

Specijalni rezervat prirode Stari Begej - Carska bara, o kojem se stara ribarsko gazdinstvo „Ečka", predstavlja područje složene strukture koje sačinjavaju jezersko –ribnjački, rečni, barski, močvarni, livadski, šumski, oranični ekosistemi, ispresecani mnogobrojnim kanalima, nasipima, poljskim putevima. Upravljanje ovakvim prirodnim dobrom je kompleksno i potrebna je pomoć institucija i fondova da bi se ovako osetljivi ekosistemi očuvali.

Uz pomoć Sekretarijata za zaštitu životne sredine i održivog razvoja i Ministarstva zaštite životne sredine i prostornog planiranja, završava sa izgradnja vizitorskog centra gde će posetioci moći da vide prirodnjačku izložbu i dobiju sve potrebne informacije pre nego što krenu i sami posete ovaj jedinstveni rezervat prirode.



I da ne zaboravimo, rezervat Stari Begej - Carska bara je definisan kao područje od posebne važnosti za zaštitu prirode, čime je implementiran u "EMERALD" mrežu staništa i vrsta, a proglašen je i za jedno od 10 savršenih mesta u Srbiji u široj zoni koridora 10, kao mesto koje se ne sme zaobići.





ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Štedljive sijalice
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Pametne zgrade
  • Stop krađi električne energije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije