Nastajanje otpada je neizbežna posledica našeg civilizacijskog napretka. Razvoj industrije, ubrzani tehnološki razvoj i veliki prirast stanovništva zabrinjavajuće su uvećali količine proizvedenog otpada. Osim naglog iscrpljivanja neobnovljivih sirovina čije su zalihe na Zemlji ipak ogrančene, javlja se i problem zbrinjavanja sve veće količine otpada.

Srbija nema deponiju na koji bi mogla da smešta opasan industrijski otpad i nije utvrdila lokaciju za gradnju centralnog postrojenja za fizičko-hemijski tretman industrijskog otpada. U našoj zemlji postoji tek nekoliko postrojenja koje se bave preradom ove vrste otpada, a jedno od takvih pripada kompanji Yunirisk.

U Srbiji se svake godine stvaraju velike količine novog opasnog industrijskog otpada, ali i pored toga što je teško proceniti kolika je količina zaostalog istorijskog otpada, činjenica je da po fabrikama, rafinerijama i raznim napuštenim postrojenjima leži preko milion tona otpadnog materijala koji je neohodno zbrinuti.

Tokom 2008. godine, Mid–Mix tehnologijom, u roku od nekoliko meseci rešen je problem nagomilanog uljnog otpada, nastalog procesom proizvodnje u Fabrici automotora “21. maj” u Rakovici. Nakon toga, YUNIRISK je započeo obradu drugog, kako istorijskog, tako i industrijskog otpada koji se generiše tokom proizvodnje u našim najvećim fabrikama i industriji.



Na MID-MIX postrojenju prerađuju se različite vrste otpada: otpadna ulja i emulzije, mazut, vodorastvorne boje, fiksiri i razvijači, filterski prahovi iz metalurških procesa, jonske mase, zauljena i kontaminirana zemlja. Postrojenje u Rakovici je jedino u Srbiji gde se prerađuju azbest i proizvodi od azbesta, čime ovaj materijal gubi svoja toksična i kancerogena svojstva.

Pre početka prerade otpada, neophodno je odraditi laboratorijske analize. Za svaku vrstu otpada, određuju se radni parametri procesa. Oni se primenjuju u toku same prerade tj. fiziko-hemijskog procesa reakcije molekula otpada sa dodacima na bazi kalcijuma. Sirovini se dodaju aditivi procesa: kalcijum-oksid i kalcijum-hidroksid koji se precizno doziraju. Konačni produkt ovog procesa je trajna transformacija, očvršćavanje i inertizacija ulaznog otpada u solidifikat tj. neutral i vodenu paru. U okviru kompanije nalazi se i postrojenje u kojem se odvija tretman otpadnih uljnih emulzija.



Procesom ultrafiltacije razdvajaju se vodena i uljna faza. Nakon procesa prerade, vodena faza koja zadovoljava sve bezbednosne kriterijume, ispušta se u kanalizaciju, dok se uljna dalje preradjuje Mid-Mix tehnologijom. I ovde se kao krajnji produkt dobija neutral.

Suv, praškast, hemijski intertan, netoksičan materijal – neutral koristi se u građevinskoj industriji, opekarstvu, kao sirovina u hidroizolaciji, u cementnoj industriji. Dalji planovi kompanije podrazumevaju unapređenje i kompletiranje procesa reciklaže u budućem postrojenju u Kovačici.



Prema razvojnim projektima, kompanija Yunirisk narednih 10 godina na teritoriji Srbije, planira otvaranje 5 do 7 regionalnih centara za preradu industrijskog otpada. Na taj način biće smanjeni, inače veliki, troškovi prevoza opasnog industrijskog otpada, jer će svaki region imati svoje postrojenje. Takođe, saradnja sa zemljama u okruženju kao i sa zemljama Zapadne Evrope, garant je daljeg širenja Mid-Mix tehnologije, a samim tim i rešavanja problema opasnog otpada, kao i očuvanja zdrave životne sredine.


{plusone}

ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Pametne zgrade
  • Štedljive sijalice
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Stop krađi električne energije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije