Voda je nesumnjivo najdragoceniji resurs 21. veka. Iako prisutna u velikoj količini na planeti, čista voda je neravnomerno raspoređena, izuzetno ugrožena i prekomerno eksploatisana. Vodosnabdevanje velikih gradova poseban je izazov, kako zbog postizanja kvaliteta, tako i zbog kvantiteta vode koju je neophodno obezbediti za veliki broj stanovnika.

 

Još je komplikovanija situacija u malim mestima, gde često ne postoji izgrađena vodovodna mreža. Pokrajinska vlada u protekle dve godine investirala je značajna finansijska sredstva u izgradnju i rekonstrukciju vodovodne mreže u selima Vojvodine. Predstavnicima 20 lokalnih samouprava su u Neradinu, u opštini Irig, uručeni ugovori za sufinansiranje projekta izgradnje, sanacije i rekonstrukcije vodnih objekata u javnoj svojini i objekata fekalne kanalizacije.

vodovod

Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović je nakon obilaska radova na opremanju i povezivanju bunara na izvorištu „Irig“ i uručenja ugovora iz oblasti vodosnabdevanja, koje je danas upriličeno u Neradinu u opštini Irig, rekao da je to jedno od najvažnijih pitanja u Vojvodini jer, kako je istakao, i dalje veliki broj opština i naseljenih mesta nema kvalitetnu pijaću vodu.

„Politika Pokrajinske vlade je jasna. Cilj nam je da održimo nivo finansiranja u oblasti izgradnje i rekonstrukcije vodovodne i kanalizacione mreže u naseljenim mestima širom Vojvodine“, naveo je Mirović.

U cilju povećanja kvaliteta vode i unapređenja vodosnabdevanja Pokrajinska vlada će naredne godine, kako je najavio, izdvojiti i značajnija sredstva u ove namene.

„Predstavnicima 20 lokalnih samouprava danas su uručeni ugovori za sufinansiranje projekta izgradnje, sanacije i rekonstrukcije vodnih objekata u javnoj svojini i objekata fekalne kanalizacije u vrednosti više od 350 miliona dinara i to je veoma značajno za Vojvodinu“, kazao je predsednik Mirović.

Zaštita izvorišta pitke vode postaje sve teži zadatak u savremenom svetu. Ovogodišnji izveštaj Ujedinjenih nacija o stanju svetskih voda upozorava da će za manje od 15 godina svet imati nedostatak pitke vode od alarmantnih 40 odsto. Najveći izazovi biće pred gradovima, jer broj ljudi u njima neprestano raste. U Vojvodini je situacija sa vodom već odavno alarmantna, a glavni grad severne srpske pokrajine ima najveći priliv stanovništva.

Gradnja  i rekonstrukcija vodovodne i kanalizacione mreže, predstavljaju glavne preduslove za normalno funkcionisanje većih gradova., tokom svake godinee izdvaja određena sredstva upravo iz ovih razloga.U poslednjih nekoliko godina, Pokrajinska vlada  uložila je velika sredstava ali i napore da se izgradi kanalizacija u većini naselja 

A budućnost je izvesna samo u situaciji u kojoj se prirodni resursi koriste racionalno i čuvaju. Naši gradovi imaju potencijal, ali će u narednim godinama voditi pravu bitku i to na dva fronta – bitke za zaštitu i za proširenje izvorišta pitke vode.

Ovaj video prilog realizovan je u okviru projekta “Vojvođanski ekološki kutak u emisiji Ekobalans”, koji je finansijski podržan od strane Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama.

ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Pametne zgrade
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Stop krađi električne energije
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Štedljive sijalice

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije