Na marginama 24. Konferencije strana potpisnica Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama (UNFCCC) – KOP24, koja se održava od 2. do 14. decembra u Katovicama, Poljska, pomoćnica ministra za međunarodnu saradnju i evropske integracije Biljana Filipović Đušić predstavila je saradnju Ministarstva zaštite životne sredine sa Agencijom UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena – UN Women. Ekspertski sastanak je održan 12. decembra u okviru panela za podizanje kapaciteta, i predstavljao je razgovor pet liderki o podršci u podizanju kapaciteta, alatima i smernicama za rodno odgovorno klimatske aktivnosti i osnaživanje žena uopšte.

Pored Biljane Filipović Đušić, na panelu su govorile i Elenita Danjo, izvršna direktorka Akcione grupe za eroziju, tehnologiju i koncentraciju (ETC grupa) Filipini, Stela Gama, pomoćnica ministra, Odeljenja za šume, Maldivi, Nisrin Elsaim, predsednica, Organizacija mladih za klimatske promene Sudana (YOUNGO) i Rut Spenser, nacionalna koordinatorka – Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF), Antigva i Barbuda.

Biljana Filipović Đušić predstavila je iskustva Republike Srbije i primere dobre prakse u uvođenju rodne perspektive u borbu protiv klimatskih promena i šire u zaštitu životne sredine. Objasnila je da, od kada je formirano Ministarstvo zaštite životne sredine, uvođenje  rodne ravnopravnosti kao deo svih sektorskih politika jeste jedan od prioriteta, a ministar je imenovao posebnog savetnika koji se bavi specifično ovim pitanjima.

COP

foto: Ministarstvo zaštite životne sredine

Ona je posebno istakla Priručnik za trening na temu klimatskih promena i rodne ravnopravnosti, koji je razvila Agencija UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena i koji je nastao sa ciljem da unapredi razumevanje rodnih aspekata u klimatskim promenama. Namenjen je stručnoj i zainteresovano javnosti, a pripremljen je i organizovan kao program –  trening za predstavnike i predstavnice institucija i državne uprave, pa se može koristiti kao izvor informacija za pripremu praktičnih obuka, ali i kao vodič za uvođenje rodne perspektive u programe i projekte.

Istakla je da će Srbija, kao predsedavajuća Biroom Protokola o vodi i zdravlju, na sastanku država članica koji se održava novembra 2019. u Beogradu, prikazati primere dobre prakse u realizaciji projekta koji se odnosi na jednak pristup vodi i sanitaciji i koji uključuje rodnu komponentu u kontekstu poštovanja osnovnih ljudskih prava.

Na panelu je zaključeno da je za uključivanje rodne perspektive, osim razvijanja pravnog i strateškog okvira, smernica i alata, potrebno i da oni koji promišljaju, kreiraju i sprovode politike povećaju znanje i razumevanje o rodnim aspektima klimatskih promena: zašto je rodna ravnopravnost uopšte važna i kakve veze pol odnosno rod, ima sa klimatskim promenama i šta uvođenje rodne perspektive predstavlja upraksi, kako se aktivnosti na uvođenju rodne perspektive u politike i programe u oblasti životne sredine ne bi svodile na „prebrojavanje” odnosno kvantitativnu zastupljenost žena i muškaraca.

KOP24 okupio je u Katovicama najviše predstavnike 195 zemalja potpisnica, kako bi nastavili pregovore o pravilima primene Pariskog sporazuma o klimi, i razmatrali druga brojna pitanja u cilju smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte, odnosno sprečavanja i ublažavanja posledica klimatskih promena.

Izvor: Ministarstvo zaštite životne sredine

ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Stop krađi električne energije
  • Pametne zgrade
  • Štedljive sijalice
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije