Nacionalna kampanja "Manji računi, veći komfor, čistiji vazduh" krenula iz Užica
Ministarstvo rudarstva i energetike i USAID-ov projekat „Bolja energija“, uz podršku Svetske banke i Banke Poštanska štedionica, pokrenuli su nacionalnu kampanju pod nazivom "Manji računi, veći komfor, čistiji vazduh", u okviru koje će održati serija tribina u 10 gradova i opština Srbije.
Kampanja je tribinom održanom u Užicu zvanično počela, a građane su na učešće u projektu pozvale gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević, ministarka rudarstva i eneregetike Dubravka Đedović Handanović i direktorka USAID Serbia projekta "Bolja energija" Lena Bratić.
O značaju energetske sanacije govorila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, istakavši da manje utrošene energije znači i uštede na računima građana. “Subvenconisanjem energetske sanacije i povoljnim kreditnim linijama ovaj program omogućava nam da utičemo na zaštitu životne sredne, na čistiji vazduh, da trošimo manje energije, što i jeste zadatak svih nas, svakog pojedinca. I mislim da upravo ta promena svesti i promena razmišljanja na neki način može da nas dovede do boljeg i održivijeg društva i da na kraju krajeva imamo svi koristi od toga.”
Lena Bratić, direktorka USAID projekta “Bolja energija” naglasila je da građani kao vlasnici stambenih objekata (individualnog i zajedničkog stanovanja) imaju bitnu ulogu u procesu energetske sanacije stambenog fonda. “U tom procesu koji je definisan kao strateški cilj države Srbije, izuzetno je bitno da građani shvate svoju ulogu, dobiju tačne i pravovremene informacije o programima podrške koju država pruža, kao što su subvencije ili podrška ugroženim kategorijama stanovništva. Bitno je da građani dobiju i digitalne alate koji im mogu pomoći da donesu informisanu odluku za koje od energetskih mera treba da se odluče, kao i o dostupnim finansijskim mehanizmima kao što su krediti za fizička lica, stambene zajednice i sl. koji im mogu pomoći da zatvore finansijsku konstrukciju projekata energetske efikasnosti”.
Gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević istakla je da je Grad Užice sigurno jedan od lidera među lokalnim samoupravama, kada su u pitanju mere energetske efikasnosti. ”Iz godine u godinu izdvaja se sve više sredstava za te namene iz gradskog budžeta, a uz podršku resornih ministarstava proširuje se i obim mera koje subvencionišemo. Samo u prošloj godini kroz zajednički program Ministarstva rudarstva i energetike i grada Užica na 373 objekta zamenjena je stolarija, a na šest objekata ugrađeni su solarni paneli. Sa druge strane uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine prošle i ove godine nabavljeno je i ugrađeno 425 kotlova na gas, 34 kotla na pelet i pet toplotnih pumpi.
ENERGETSKA EFIKASNOST
Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
Štedljive sijalice
Stop krađi električne energije
Pametne zgrade
Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
Edukacija elektromontera u NORCEV-u
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica. Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа.
Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.
Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.
Čovek je deo prirode i neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.
Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.