Na aerodromu „Nikola Tesla“, beloglavog supa Dobrilu dočekali su ministar zaštite životne sredine Goran Trivan i ambasador Republike Turske u Srbiji Tanžu Bilgič, uz prisustvo rendžera SRP „Uvac“, predstavnika stručnih institucija i medija.

dobrila

Povratak u Srbiju beloglavog supa iz rezervata „Uvac“, nakon uspešnog oporavka u Turskoj, za nas je izuzetno važan trenutak, jer je predstavniku strogo zaštićene divlje vrste produžen i omogućen život u prirodi, ukazao je ministar Trivan. On je posebno izrazio zahvalnost Republici Turskoj i ambasadoru Republike Turske u Srbiji, naučnim i stručnim institucijama Republike Turske koje su učestvovale u ovom komplikovanom poduhvatu, turskoj avio-kompaniji koja je obezbedila prevoz ptice, kao i institucijama Republike Srbije, na uspešno realizovanoj akciji povratka beloglavog supa na svoje prirodno stanište.

 

Ambasador Bilgič je izrazio svoje veliko zadovoljstvo što je ptica uspešno spašena u Turskoj, i što će se ponovo naći na svom prirodnom staništu.  Kako je naglasio, ptica je dva puta pronalažena na jugoistoku Turske, u blizini granice sa Sirijom, iznemogla i skoro smrznuta. Nakon što su je turski veterinari uspešno oporavili, procenjeno je da se „Dobrila“ u svoju matičnu koloniju u Srbiji može vratiti jedino avionom, što je i realizovano angažovanjem turske kompanije Turkish Airlines. Ambasador je na kraju obraćanja na srpskom jeziku poručio: „Dobrila, dobrodošla u Srbiju. Nadam se da ćeš se brzo oporaviti i adaptirati, i da ćeš uskoro ponovo leteti na Uvcu“.

Po dolasku na aerodrom „Nikola Tesla“ u Beogradu, nakon okončanja kontrole na graničnoj ispostavi, ptica će biti transportovana u Specijalni rezervat prirode „Uvac“, gde će određeno vreme boraviti u prihvatnoj volijeri radi stručnog praćenja i adaptacije, do sticanja uslova za njen povratak u prirodu. Puštanje beloglavog supa nazad u matičnu koloniju na Uvcu će se izvršiti u skladu sa merama i uslovima zaštite prirode.

Beloglavi sup (Gyps fulvus) ima status strogo zaštićene vrste u Republici Srbiji i zaštićen je međunarodnim ugovorima poput Konvencije o međunarodnom prometu ugroženih vrsta divlje faune i flore (CITES). Gnezdeća kolonija beloglavog supa u Specijalnom rezervatu prirode „Uvac“ koja broji oko 240 parova, jedna je od najvećih na Balkanu.

ENERGETSKA EFIKASNOST

  • Štedljive sijalice
  • Priroda u službi zdravlja - SB “Termal” u Vrdniku
  • Energetska efikasnost kao strategija za budućnost
  • Stop krađi električne energije
  • Pametne zgrade
  • Edukacija elektromontera u NORCEV-u
Sve uređene države sveta već su različitim merama regulisale upotrebu štedljivih sijalica, tako da su one obavezne u svim javnim zgradama. Za njihovu kupovinu daju se značajne poreske olakšice, dok postoje države poput Australije koje su potpuno zabranile prodaju klasičnih sijalica.
Opširnije
Čovek je deo prirode i  neraskidivo je povezan sa njom. Za zdravlje svakog čoveka i i njegovu psihičku i fizičku ravnotežu neophodan je što duži boravak u prirodi, ali i korišćenje njenih resursa. Banjska lečilišta predstavljaju mesta gde se uz pomoć prirode pomaže isceljenje svakog bolesnog organizma a turistima pruža mogućnost opuštanja i razonode u prijatnom i zdravom okruženju.


Opširnije
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada.
Rezultat povećane efikasnosti prilikom upotrebe energije su značajne uštede u finansijskom smislu, ali i kvalitetnija životna i radna sredina.
Istim principima vodi se i Privredno društvo “Elektrovojvodina”.

Opširnije
Krаđa električne energije predstavlja vаžаn tehnički, ekonomski, prаvni problem i direktno ugrožаvа isporuku ovog vida energije. Samim tim, borbа protiv krаđe električne energije jeste zаdаtаk od opšteg društvenog znаčаjа. Ova negativna pojava koja je u usponu, prisutna je i u razvijenim zemljama gde se prosek gubitaka do 7% smatra ekonomski održivim. Kod nas, situacija je ozbiljnija.

Opširnije

Prihvatanje činjenice da smo ovu planetu dobili samo na korišćenje od naših predaka, a pozajmljujemo je od naših potomaka, svrstava nas u grupu onih koji teže da budu deo rešenja, a ne deo problema. Energetska kriza, odnosno potreba za štednjom energije, rezultirala je izuzetno značajnim napretkom tehničkih rešenja.

Opširnije
Ubrzani razvoj novih tehnologija danas nalaže neophodnost stalne edukacije i pravovremene informisanosti zaposlenih u svakoj odgovornoj kompaniji.

Mogućnost permanentnog obrazovanja omogućava se formiranjem obrazovnih centara a jedan od takvih je Nastavno obrazovno rekreativni centar Elektrovojvodine - skraćeno NORCEV.

Opširnije